Absorbér s aktivním uhlím v praxi
Ohledně použití absorbérů s aktivním uhlím koluje mnoho nejasností, které mohou způsobit v praxi velké škody. Na co si je třeba dát pozor?
Pro různé aplikace existují různé nároky na čistotu stlačeného vzduchu. Kontaminace může mít podobu vodní páry, pevných částic nebo oleje. Jedním z řešení pro snížení obsahu oleje ve stlačeném vzduchu je použití bezolejových kompresorů, které jsou však dražší, než ty běžné mazané olejem. Druhým způsobem je pak čištění stlačeného vzduchu pomocí filtrů a absorbérů s aktivním uhlím.
Nejprve je třeba si uvědomit, v jaké formě se olej v tlakovém vedení vyskytuje.
Formy oleje
- Olejový aerosol tvoří velmi malé kapičky oleje pohybující se v proudu vzduchu. Může se přeměnit na tekutý kondenzát. Při jeho čištění mají filtry jen omezenou účinnost.
- Tekutý olej se vyskytuje zejména na stěnách tlakového vedení.
- Olejová mlha je tvořena jednotlivými odpařenými molekulami oleje. Nelze ji odstranit běžnými filtry.
Při čištění stlačeného vzduchu od olejové kontaminace se využívá řada prvků.
Čištění vzduchu od oleje
Olej je zachytáván nejprve v tekuté formě separátorem. Následuje předfiltr. Ten se postará o kapičky oleje větší než 1 mikron. Vysokovýkonný filtr je schopný vyčistit kapičky oleje až do velikosti 0,01 mikronu. Jako poslední je namontován absorbér s aktivním uhlím, který zachytí zejména o olejové páry a nejmenší kapičky olejového aerosolu.
Pozor na teplotu
Čím je vyšší teplota stlačeného vzduchu, tím je vyšší obsah zbytkového oleje, který projde filtračním systémem. Účinnost filtrů je obvykle udávána pro normalizovanou teplotu 20°C.
Teplota stlačeného vzduchu versus zbytkový olej
Aktivní uhlí funguje na principu zachytávání nečistot do jeho porézní struktury. Je tedy třeba ho použít až na konci čistícího řetězce, kdy je co nejvíce oleje již odloučeno předcházejícími filtry.
Aktivní uhlí
Dále je vhodné a u některých systémů i nutné, udržovat tlakový rosný bod od -40°C, aby se aktivní uhlí zbytečně nesytilo vodní parou.
Pro maximální životnost aktivního uhlí by se měl absorbér vždy umístit na nejchladnějším místě tlakové soustavy. Filtrační teplota stlačeného vzduchu by neměla přesáhnout 20°C. Čím je teplota stlačeného vzduchu vyšší, tím je kratší životnost aktivního uhlí.
Teplota stlačeného vzduchu versus životnost aktivního uhlí
Pokud se aktivní uhlí nasytí olejem, dochází k jeho uvolňování. Je to stejné, jako když dáte houbu pod vodovodní kohoutek a ta po chvíli zaplní všechny dutiny ve svém objemu vodou.
Názorný příklad – houba
V případě, kdy není nasycení aktivního uhlí včas detekováno, dochází k uvolňování olejové kontaminace do tlakového systému se všemi negativními následky na jeho životnost i kvalitu vyráběných produktů. Následné čištění pneumatického systému je velmi nákladné.
Využíváte u vás systémy se stlačeným vzduchem? Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. a moderních měřících přístrojů vám pomůžeme vybrat ty nevhodnější technologie, navrhnout a zkontrolovat rozvody, detekovat a změřit úniky v něm, provést revize nebo vyškolit obsluhu. Snižte své náklady na stlačený vzduch. Ozvěte se, rádi vám poradíme, jak na to.