Druhy bezolejových kompresorů
Ve farmacii, lékařských aplikacích, v potravinářství nebo v elektrotechnice je nutný stlačený vzduch té nejvyšší kvality. Řešení nabízí bezolejové kompresory. Jaké jsou jejich druhy, jak fungují a jaká jsou jejich specifika?
Místo oleje je k mazání bezolejových kompresorů využívány samomazací vlastnosti kluzných materiálů. Tím odpadá kontaminace stlačeného vzduchu olejem uvnitř technologie, která způsobuje zdravotní rizika nebo rizika požáru, poškozuje součásti pneumatické systému a snížila kvalitu výrobků.
Využívají se pro lékařské a dentální aplikace, farmaceutickou výrobu, potravinářství, výrobu elektroniky, textilní průmysl, přesné lakování, chov ryb, výrobu hliníku nebo čerpání nebezpečných plynů.
Oproti olejovým kompresorům mívají ty bezolejové delší servisní intervaly, protože není třeba měnit olej a olejové filtry. Vyváženo je to jejich vyšší cenou a kratší životností. Tu se výrobci snaží prodloužit například použitím velmi kvalitních a moderních materiálů nebo nižšími otáčkami
Bezolejové pístové kompresory
Pístový kompresor má přijatelné pořizovací náklady. V bezolejové variantě je k jeho mazání používána například kombinace keramického povrchu válce s teflonovými pístními kroužky. Někteří výrobci u nich využívají další patentovaná řešení pro snížení opotřebení, jako je například dvojitá ojnice. Bezolejové pístové kompresory jsou užívány pro přerušovaný provoz. Jejich nevýhodou jsou kromě nižší efektivity stlačování vzduchu také relativně silné vibrace a pulzování výstupního tlaku.
Bezolejové šroubové kompresory
Srdcem šroubového kompresoru je šroubový blok se dvěma šroubovicemi s asymetrickým profilem rotujícími proti sobě. Stlačování vzduchu je výrazně efektivnější, než u pístových kompresorů, což se projevuje nižšími provozními náklady i hlučností. Je také na rozdíl od pístového vhodný pro nepřetržitý provoz. Tlak výstupního vzduchu je konstantní, bez pulzů. Mohou být chlazeny vzduchem nebo vodou. Jejich nevýhodou je relativně vysoká cena.
Bezolejové membránové kompresory
Tato zařízení pracují na principu kmitání membrány v komoře. Mají jednoduchou konstrukci, dlouhou životnost, nízkou hlučnost i spotřebu energie. Oproti šroubovým nebo pístovým kompresorům jsou méně výkonné.
Bezolejové spirálové kompresory
Ke stlačování vzduchu je používán vzájemný krouživý pohyb dvou spirál. Jedna je statická, druhá se pohybuje a jejich vzájemným působením je vzduch stlačován. Proud vzduchu je směřován na střed spirály a poté je ochlazen. Spirály se vzájemně nedotýkají, takže tato technologie nevyžaduje žádné mazání, a protože se pohybují nízkou rychlostí, jsou tyto kompresory tiché.
Bezolejové rotační zubové kompresory
Pracují na principu dvou ozubených kol, jednoho hnacího a druhého hnaného. Toto řešení nabízí široké rozsahy tlaku a dobrou energetickou účinnost.
Bezolejové odstředivé kompresory
Pracují na principu turbodmychadla. Mohou využívat magnetická ložiska s proměnlivou geometrií, uhlíkové kroužkové ucpávky, labyrintová těsnění nebo proměnlivé řízení otáček podle aktuálního odběru stlačeného vzduchu.
Díky dlouholetým zkušenostem odborníků v AIR Consult CZ a vám pomůžeme navrhnout nejlepší bezolejový kompresor pro vaše využití. Ať už se jedná o aplikace dentální, zdravotnické, potravinářské, elektrotechnické, lakování nebo jiné provozy. Ozvěte se, rádi vám poradíme.