Detekce a měření ztrát stlačeného vzduchu

Jak už víte, nalezením a eliminací ztrát můžete získat 25–30 % tlakového vzduchu navíc s minimálními náklady. Poradíme vám, jak na to.

Téměř v každém pneumatickém systému existují nějaké úniky. Může se jednat o fyzické poškození rozvodů prasklinami či korozí, stárnutím tlakových hadic, lidskou chybu v podobě otevřených ventilů, nedotažených přírub případně špatně dimenzované či instalované komponenty. Množství uniklého vzduchu se obvykle zvyšuje s tím, jak celý systém stárne.

Detekce úniků

Možností, jak odhalit místo, kudy stlačený vzduch uniká je celá řada. Kromě hledání pomocí sluchu nebo aplikaci mýdlové vody, jsou nejspolehlivější metodou ultrazvukové detektory.

Ty pracují na principu detekce ultrazvuku, neslyšitelného lidským uchem, vznikajícího při průchodu plynu či kapaliny malým otvorem. V takovém místě se mění běžné laminární proudění na turbulentní a to generuje ultrazvuk. Ultrazvukové vlny indikuje přístroj pomocí LCD displeje, LED diod nebo převodem ultrazvuku na slyšitelný zvuk ve sluchátkách. Čím blíže je uživatel k místu úniku, tím silnější je indikovaný signál.

V první fázi detekce je využit mikrofon pro určení základní pozice netěsnosti. Poté je přesné místo určeno detektorem netěsností a může být potvrzeno aplikací speciálního roztoku. Místo úniku se označí štítkem, vyfotografuje a zapíše do měřícího protokolu.

U nejpokročilejších ultrazvukových detekčních kamer vidí uživatel na barevném displeji místo úniku až na vzdálenost 20 metrů a jeho závažnost je graficky vyjádřena pomocí barevné škály. Snímek místa je možné přenést ve formátu JPG do počítače včetně doplňujících informací jako jsou datum a čas měření, číslo snímku a naměřené hodnoty kvadratického průměru (RMS) a maxima (MAX) decibelů (dB).

Měření ztrát

Jednou z metod, jak můžete zjistit velikost ztrát, je měření ztrát pomocí poklesu tlaku vzduchu ve vzdušníku o známém objemu.

QS = Vx (p1 – p2) / t

  • QS = ztráty stlačeného vzduchu v m³/min.
  • VZ = objem vzdušníku v m³
  • p1 = počáteční tlak ve vzdušníku v bar
  • p2 = konečný tlak ve vzdušníku v bar
  • t = doba měření v minutách

Příklad měření ztrát stlačeného vzduchu při uzavřených koncových bodech

  • Průtok stlačeného vzduchu: Q = 1000 m³/h (0,28 m³/s)
  • Pracovní doba kompresoru: t = 150 s (5 x 30 s)
  • Celková doba měření: T = 600 s
  • Ztráty stlačeného vzduchu: QL = ?

QL = (Q x t) / T

QL = (0,28 x 150) / 600 = 0,07 m³/s = 250 m³/h

250 m³/h = 25 %

Ztráty stlačeného vzduchu ve výši 25 % znamenají zbytečné náklady za elektrickou energii, snížený výkon celé technologie a často i neúčelné investice do silnějšího kompresoru. Využijte moderní měřící techniku k lokalizaci míst úniků a odstraňte je.

Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. a moderních měřících přístrojů vám pomůžeme zkontrolovat váš tlakový systém, detekovat a změřit úniky vzduchu v něm, provést revize nebo vyškolit obsluhu. Snižte své náklady na stlačený vzduch. Ozvěte se, rádi vám poradíme, jak na to.

Rychlý kontakt

E-mail

info@airconsult.cz
servis@airconsult.cz

Sociální sítě

Provozovna

AIR Consult CZ s.r.o.

Ke Sv. Jiří 3/2
312 00 Plzeň

© 2023 AIR Consult CZ s.r.o.