Co je dobré vědět o revizích tlakových nádob?
Provoz tlakových nádob se řídí dle celé řady norem, vyhlášek a nařízení:
- ČSN 690012, ČSN 690010, ČSN EN 764, ČSN EN 13445, ČSN EN 286-1,
- Vyhláška Českého úřadu bezpečnosti práce 48/1972 Sb. a 91/1993 Sb,
- Nařízení vlády č. 20/2003 Sb. a 26/2003 Sb.
Už z tohoto výčtu je jasné, že je efektivnější svěřit péči o revize a tlakové zkoušky odborné firmě, která zná veškeré zákonné požadavky, má odborně vyškolený personál a specializované měřící nástroje. Nicméně pokud se chcete o revizích tlakových nádob dozvědět více, je tento článek přesně pro vás.
Typy tlakových nádob
Tlaková nádoba stabilní, netopená je definována podle ČSN EN 286-1 a ČSN 690010 jako každá tlaková nádoba kruhového průřezu o objemu větším než 10 litrů (V), s provozním přetlakem vyšším než 0,7 bar (p) (0,07 MPa), u níž je hodnota bezpečnostního součinu p.V ≥ 100. Jedná se například o:
- zásobníky na stlačený vzduch,
- vzdušníky kompresoru,
- odlučovače vody ze vzduchu,
- expanzomaty a expandéry.
Tlakové nádoby vyrobené dle ČSN 690010 musí být opatřeny platnou revizní knihou neboli „pasportem“, který vystavuje výrobce, nebo osoba s příslušným oprávněním.
Druhy revizí a zkoušek
- Výchozí revize
Každá tlaková nádoba stabilní se před zahájením provozu musí podrobit výchozí revizi. O jejím výsledku se sepíše revizní zpráva, jež je součástí pasportu tlakové nádoby nebo průvodní dokumentace tlakové nádoby. Ta popisuje stav tlakové nádoby a zahrnuje i případné návrhy na odstranění zjištěných závad.
- Provozní revize
Do dvou týdnů od uvedení tlakové nádoby do provozu, je třeba provést její první provozní revizi. Následující provozní revize se provádí v pravidelných intervalech ne delších než 1 rok od poslední revize.
V rámci provozní revize se kontrolují zejména:
- stav tlakové nádoby a její výstroje,
- údržba a dokumentace,
- způsob provozu,
- okolí nádoby včetně přístupu k ní a čistota,
- čitelnost výrobních štítků,
- způsobilost obsluhy tlakové nádoby.
Také provozní revize se zapisuje do pasportu tlakové nádoby (pokud to typ pasportu umožňuje).
- Vnitřní revize
Interval pro vnitřní revizi je nejvýše 5 let, ale berou se do úvahy i stáří tlakové nádoby, její konstrukce, podmínky provozu, tlakové médium a další parametry, které mohou vyžadovat prohlídky častější. Kontroluje se nejen vnější povrch tlakové nádoby ale zejména i její vnitřek z hlediska případných usazenin nebo koroze a to včetně všech výstupů a výstroje. Po každé vnitřní revizi se provádí zkouška těsnosti provozním přetlakem, pneumaticky nebo hydraulicky.
- Tlaková zkouška
Nejdéle každých 9 let se provádí zkouška zkušebním přetlakem, který je vyšší, než maximální provozní tlak uvedený v pasportu nebo dokumentaci daného zařízení. Je třeba ji provést:
- po každé opravě nebo rekonstrukci tlakové nádoby,
- po provozní přestávce delší než 2 roky,
- pokud to vyplyne z vnitřní revize,
- po překročení nejvyššího povoleného provozního tlaku nebo teploty.
Tlakové zkoušky se neprovádí u tlakových nádob s membránou, protože by mohlo dojít k jejímu protržení.
- Přezkoušení obsluhy
Nejméně jednou za 3 roky je nutné přezkoušet obsluhu tlakových nádob. Školení obsluhy tlakové nádoby provádí revizní technik tlakových nádob.
Máte ve svém provozu tlakové nádoby a chcete mít jistotu, že jejich provozování splňuje všechny technické i zákonné náležitosti? Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. a moderních měřících přístrojů vám rádi pomůžeme s jejich revizemi a tlakovými zkouškami.