Druhy generátorů dusíku a jejich výhody
Znáte jednotlivé druhy generátorů dusíku? Víte, čím se liší a jaké jsou přednosti jednotlivých typů?
V minulém díle této minisérie, jsme si představili dusík, jeho vlastnosti, historické způsoby výroby a použití v technické praxi. Stručně jsme zmínili i základní typy generátorů dusíku. Článek si můžete přečíst zde .
Proč používají firmy generátory dusíku?
V minulosti byl dusík dodáván k průmyslovému zpracování v cisternách nebo tlakových lahvích. V současnosti přechází mnoho firem, které potřebují dusík v plynném stavu, na jeho vlastní výrobu pomocí generátorů dusíku. Tato technologie totiž poskytuje řadu výhod.
- Nízké provozní náklady.
- Rychlá návratnost investice (1 – 3 roky).
- Snadná instalace.
- Zdroj dusíku k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
- Vysoká spolehlivost.
- Nízké požadavky na údržbu.
- Žádné nebezpečné tlakové nádoby.
- Nezávislost na externích dodavatelích.
Základními dvěma typy generátorů dusíku jsou membránové a PSA. Membránové pracují na principu difuze, zatímco PSA využívají cyklické tlakové adsorpce.
Jaké jsou výhody jednotlivých typů generátorů?
- Membránové generátory jsou kompaktní, lehké a odolné. Vlastní jednotka nemá žádné pohyblivé části. Jsou často využívány v menších a středních provozech.
- Generátory PSA jsou schopné dodávat od malých až po vysoké objemy dusíku pro velké průmyslové provozy (i více než 10 000 m3/hod).
- Generátory dusíku PSA mají nižší spotřebu energie, neboť využívají vzduch stlačený na úroveň 6–7 bar a běžné teploty.
- Membránové systémy vyžadují tlak vzduchu až 14 bar.
- Systém PSA poskytuje stálou čistotu dusíku volitelnou v rozmezí 97-99,999 % i trvalý výkon.
- U membránového systému je možné dosáhnout čistoty dusíku nejvýše 99,5 %. Kvůli vyššímu tlaku a teplotě u nich dochází k postupným změnám materiálu membrány, což má za následek pokles její výkonnosti.
- Membránové systémy vyžadují stálý tlak dodávaného vzduchu, jinak dochází k výkyvům kvality vyrobeného dusíku.
- Životnost systému PSA je delší, a to přibližně 15 let. Membránové systémy obvykle dosahují životnosti cca 10 let.
Využíváte u vás stlačený vzduch nebo dusík? Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. a moderních měřících přístrojů vám pomůžeme vybrat nejvhodnější kompresor stlačeného vzduchu či generátor dusíku, navrhnout a zkontrolovat rozvody stlačeného vzduchu, detekovat a změřit úniky v něm, provést revize nebo vyškolit obsluhu. Snižte své náklady na výrobu dusíku a stlačeného vzduchu. Ozvěte se, rádi vám poradíme, jak na to.