Jak fungují adsorpční sušičky
Vlhkost ve stlačeném vzduchu
Vzduch kolem nás přirozeně obsahuje vodní páru. Její množství se mění v průběhu roku i během denní doby. Když vzduch v kompresoru stlačíme, voda zůstane nestlačená a vyloučí se v kapalné podobě. Vzniklý kondenzát je chemicky korozivní, abrazivně působí na technologii samotnou a podporuje i množení mikroorganismů.
Může nejen způsobit zvýšení opotřebení pneumatické technologie, ale negativně ovlivňuje i řídicí systémy, snižuje kvalitu zpracovávaných produktů a může zapříčinit i drahé odstávky ve výrobě. Proto je třeba vzduch řádně vysušit s pomocí sušiček.
Druhy sušiček vzduchu
Základní dělení sušiček je na kondenzační, membránové a adsorpční. Vzduch lze zbavit vody také cyklónovým odlučovačem, který navíc odstraní ze stlačeného vzduchu i další druh kontaminace, a to olej. Každý z těchto přístrojů využívá jiný fyzikální jev.
Hlavní výhodou adsorpčních sušiček je to, že mohou oproti kondenzačním sušičkám dosáhnout nižší tlakový rosný bod. Mohou zajistit vzduch v kvalitě ISO 8573.1 třídy 1, tj. vysušení na tlakový rosný bod až -70 °C. Pro řadu aplikací, jako je například lakování nebo farmaceutický průmysl, je proto jejich použití nutností.
Silikagel
Každý z nás už někdy otevřel balení nějakého potravinářského nebo průmyslového výrobku a našel v něm malý sáček s nápisem „Silica Gel, Do Not Eat“. Silikagel není sám o sobě jedovatý. Důvodem onoho nápisu je to, že by mohlo při pokusu o jeho snědení dojít k udušení.
Chemicky se jedná o druh oxidu křemičitého. Jeho hlavní vlastností je vysoká porozita, až 800 m2/g, která mu umožňuje dobře vstřebávat vodu. Běžný silikagel je schopen jí absorbovat až 20 % své hmotnosti.
Dalším podobným materiálem na bázi křemíku je sodnan hlinitokřemičitý. Ten je kromě vody schopný adsorbovat i větší molekuly, například aromatických uhlovodíků.
Jak funguje adsorpce v sušičce?
Sušička obvykle obsahuje dvě komory se silikagelem či podobným materiálem. Jedna z nich je používaná v daném okamžiku k sušení vzduchu směrem odspoda nahoru, zatímco druhá prochází regenerací. Při ní je silikagel zahřát obvykle na 35 °C díky chemické reakci při procesu sušení.
Regenerace probíhá metodou střídavé tlakové adsorpce (PSA). Využívá se část vysušeného tlakového vzduchu jako zpětný proplach směrem shora. Expanzí vzduchu z pracovního tlaku na tlak atmosférický dojde k uvolnění adsorbovaných molekul ve formě páry, která je pak z komory odvedena.
Střídání pracovní a regenerační fáze určuje řídicí jednotka (tzv. cyklovač) v závislosti na informacích ze senzorů vlhkosti umístěných v komorách sušičky. Nebo je střídání řízeno pouze časovým střídáním v pevných cyklech.
Existují také adsorpční sušičky s tepelnou regenerací, ale o nich až někdy příště.
V praxi se adsorpční sušičky často používají na dosoušení stlačeného vzduchu, který byl již vysušen kondenzační sušičkou. Tak lze dosáhnout výrazně nižší spotřeby energie na regenerační proces. To hlavně díky nižší vlhkosti, kterou je nutné odstranit následně v adsorpční sušičce.
Jste průmyslový podnik a potřebujete velmi suchý tlakový vzduch?
Plánujete modernizaci svého pneumatického systému nebo pořízení nového? Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. a moderních měřících přístrojů vám pomůžeme vybrat a instalovat sušičky stlačeného vzduchu, zkontrolovat rozvody pneumatického systému, detekovat, změřit úniky v něm a celkově zefektivnit provoz vaší technologie.