Jak se měří čistota stlačeného vzduchu?
Stlačený vzduch vždy obsahuje nečistoty. Prach, mikroorganismy, vodu či olej. Jakými metodami a měřícími přístroje se měří jeho čistota?
O druzích kontaminace ve stlačeném vzduchu a o jejich negativním vlivu na technologie a výsledný produkt jsme již v tomto blogu několikrát psali. Shrnutí problematiky najdete například v článku Je váš stlačený vzduch opravdu čistý? .
Pevné nečistoty
Přítomnost pevných kontaminantů se měří optickými přístroji zvanými čítače částic, které jsou schopné sledovat částice od velikosti 0,1 µm. To postačuje k monitorování kvality stlačeného vzduchu třídy 1 (ISO 8573). Tyto přístroje existují v mobilním i stacionárním provedení.
Alternativně lze zachytit pevné částice na speciálním filtru a vyhodnotit je pomocí optického mikroskopu. Tato metoda je však zdlouhavá a pracná, a proto se v praxi příliš nevyužívá.
Stlačený vzduch je kontrolován čítači částic zcela automaticky a v případě nehody, například protržení filtru pevných částic je tak možné okamžitě reagovat. Měřící prvek bývá vybaven dotykovým displejem pro ovládání a zobrazení hodnot, rozhraním USB či Ethernet a software pro analýzu na počítači.
Příkladem takových přístrojů jsou například čítače pevných částic PC 400 od přední německé společnosti CS Instruments.
Voda
Obsah vody ve stlačeném vzduchu popisuje relativní vlhkost a tlakový rosný bod. Více o nich se dozvíte v tomto článku . Při stlačování vzduchu se z něj vylučuje kondenzát, který poškozuje technologii a negativně ovlivňuje kvalitu finálních výrobků.
Vzduch je v praxi vysušován pomocí adsorpčních nebo kondenzačních sušiček. Některé ze senzorů jsou určeny pro umístění za konkrétním typem sušičky, jiné jsou použitelné pro oba druhy.
Nejjednodušším nástrojem pro měření tlakového rosného bodu jsou detekční trubičky pracující na principu chemické reakce. Jsou levné, ale nepříliš přesné a měření trvá od několika minut po čtvrt hodiny.
Existuje také celá řada měřících přístrojů, jež tlakový rosný bod sledují. Od malých senzorů, které svými rozměry jen lehce překračují průměr tlakového vedení, přes mobilní měřiče velikosti tankovací pistole s displejem o úhlopříčce mobilního telefonu až po stacionární řešení s alarmovými kontakty, zvukovou signalizací a majákovým světlem. Rozsah měření je běžně pak od -80 po +20° Ctd, případně méně podle konkrétního požadavku.
Oleje
Podobně jako v případě měření prachu, pro obsah oleje ve stlačeném vzduchu existují měřicí přístroje ve stacionární i mobilní variantě. Senzor odpařených zbytků oleje měří obsah tohoto kontaminantu v reprezentativních vzorcích odebíraných průběžně z tlakového systému. Citlivost měřícího zařízení je až 0,01 mg/m³.
I v tomto případě mohou být senzory vybaveny dotykovým barevným displejem, rozhraními USB a Ethernet pro propojení s počítačem a softwarem. Příkladem tohoto typu měřicího přístroje je zařízení OCV od německé společnosti BEKO TECHNOLOGIES GmbH.
Jednotlivá měřící zařízení lze využívat odděleně, ale existují i jejich kombinace (oleje + pevné částice) včetně mobilní varianty.
Díky dlouholetým zkušenostem odborníků v AIR Consult CZ a moderním měřicím přístrojům CS Instruments a Beko Technologies vám pomůžeme určit kvalitu vzduchu ve vaší technologii a v případě potřeby navrhneme nejvhodnější opatření. Tím prodloužíte životnost své technologie, uspoříte náklady za její provoz a zvýšíte kvalitu svých výrobků. Ozvěte se, rádi vám poradíme.