Jak se měří tlak stlačeného vzduchu?
Z minulých článků v blogu víme, proč je důležité stlačený vzduch měřit a také to, co u něj vlastně měříme. Nyní si vysvětlíme, jak se to dělá v praxi.
V minulém článku jsme si připomněli, že každý vzduch obsahuje určité množství nežádoucích příměsí. Kromě nečistot také měříme kvantitativní parametry související s provozem pneumatické soustavy, jako jsou například tlak nebo objemový průtok. Jak takové měření probíhá v praxi?
Měření tlaku vzduchu
Základním měřitelným parametrem každého systému se stlačeným vzduchem, který sledujeme, je tlak. Každý 1 bar tlaku navíc má za následek zvýšení spotřeby elektrické energie o 6–10 %.
Klasickým způsobem měření tlaku vzduchu je použití manometru. Jde o měřící nástroj založený na mechanickém principu deformace měřícího členu v podobě membrány, vlnovce nebo Bourdonovy trubice. Manometr je levný avšak ne příliš přesný.
Další měřící zařízení pracují na bázi moderních technologií:
- technologie silnostěnné nerezové oceli,
- technologie silnostěnné keramiky,
- technologie tenkostěnné keramiky,
- piezoelektrická technologie.
Technologie silnostěnné nerezové oceli
V případě technologie silnostěnné nerezové oceli je tělo měřícího prvku z nerezové oceli, na jehož membráně jsou vytištěny rezistory. Tyto měřící buňky se vyznačují:
- dobrou dlouhodobou stabilitou,
- odolností proti přetížení,
- odolností proti korozi,
- vysokým trhacím tlakem.
Tlakové senzory převádějí naměřenou hodnotu na kalibrovaný a tepelně kompenzovaný normovaný signál. Řady PTR2 pokrývá 12 odstupňovanými variantami měřicích rozsahů tlakovou oblast od vakua až do 50 bar FS.
Senzory PTR2 jsou ideální pro měření statického a dynamického relativního tlaku v plynech. Vedle standardních variant existují i speciální provedení podle přání uživatele pro absolutní tlak, s jinou kalibrací, s napěťovým výstupem nebo také s digitálním výstupním signálem.
Kromě jednoúčelových senzorů pro měření tlaku jsou též používána zařízení typu all-in-one, která umožňují měřit i celou řadu dalších veličin, jako jsou například teplota nebo rosný bod a nastavovat alarmy pro průběžný automatický monitoring pneumatického systému.
Kde se v praxi senzory tlaku využívají?
- kontrola požadovaného tlaku na koncovém stanovišti;
- kontrola netěsností;
- kontrola úpravy stlačeného vzduchu;
- rychlá reakce při extrémním poklesu tlaku;
- stanovení doby pro výměnu filtrů;
- různé další flexibilní použití.
V příštím díle této série se zaměříme na měření objemového průtoku stlačeného vzduchu.
Využíváte u vás systémy se stlačeným vzduchem nebo jinými technickými plyny? Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. a moderních měřících přístrojů vám pomůžeme vybrat ty nevhodnější technologie, navrhnout a zkontrolovat rozvody, detekovat a změřit úniky v něm, provést revize nebo vyškolit obsluhu. Snižte své náklady na stlačený vzduch. Ozvěte se, rádi vám poradíme, jak na to.