Co vše je ve vzduchu kolem nás?
Vzduch, který dýcháme, se neskládá jen z dusíku, kyslíku a pár dalších plynů, jak nás učili ve škole. Ve skutečnosti je plný vodní páry, prachu, pylu, mikroorganismů, oleje a dalších příměsí, které jsou pro technologie stlačeného vzduchu vysloveně nežádoucí.
Kvalita nasávaného vzduchu se navíc liší podle místa i ročního období. Jiné množství prachu bude na stavbě oproti zubní ordinaci, více vodních par je ve vzduchu v létě než v zimě.
Kontaminace navíc nemusí pocházet jen z nasávaného vzduchu. Třeba olej se do něj může dostávat z lubrikantů používaných k mazání a chlazení kompresoru.
Čistota podle normy
Různé druhy použití stlačeného vzduchu vyžadují odlišnou úroveň jeho čistoty. Je jasné, že pro pohon pneumatického kladiva není třeba tak vysoké čistoty stlačeného vzduchu jako pro zubní ordinaci nebo farmaceutický průmysl.
Pro snadnější orientaci se stlačený vzduch rozděluje do tříd definovaných normou DIN ISO 8573-1:2010. Pro každou z hlavních tříd kontaminantů stanovuje jejich nejvyšší přípustný obsah. Více o jednotlivých třídách stlačeného vzduchu podle této normy včetně její tabulky najdete v našem článku Je váš vzduch opravdu čistý.
Druhy filtrů
Filtry se dají rozdělit do skupin podle:
- fyzikálního principu: difúze (molekulární), setrvačný náraz (inertní), uchycení, gravitační usazení atd.,
- třídy filtrace: G, M, F, EPA, HEPA, ULPA
- nebo třeba podle jejich provedení: kapsový, rámečkový, kompaktní, typu V.
Klasické mikrofiltry tvoří nařasená látka, kterou prochází vzduch. Zachytí pevné nečistoty a částečně i kapénky olejového aerosolu. Čím je plocha filtru větší, tím se zvyšuje i jeho účinnost.
Když nestačí fyzikální princip, nastupuje chemie. Filtr s aktivním uhlím je schopný ze stlačeného vzduchu odstranit i oleje ve formě páry nebo nežádoucí pachové látky, které mikrofiltrem projdou. Umisťuje se vždy až za něj.
Filtry ale nejsou jedinou součástí filtračního systému. Používají se společně se sušičkami vzduchu, odlučovači, vzdušníky a dalšími prvky.
Přiměřená kvalita a kontrola
Kontaminace stlačeného vzduchu má negativní vliv na kvalitu finálních výrobků, ale poškozuje také samotnou pneumatickou technologii a může i zapříčinit odstávky ve výrobě.
Na druhou stranu každý filtr způsobuje pokles tlaku vzduchu, což zvyšuje nároky na kompresor a tím také roste spotřeba drahé elektrické energie a opotřebení technologie.
Klíčové je navrhnout celý filtrační systém tak, aby zajistil takový stlačený vzduch, jaký vaše použití vyžaduje z hlediska čistoty, objemového průtoku a provozního tlaku. Příliš kvalitní filtrace je stejně drahá jako nedostatečná filtrace.
Druhým neméně důležitým krokem je proaktivní kontrola filtrů a výměna jejich vložek dříve, než začnou způsobovat problémy v kvalitě stlačeného vzduchu nebo pokles tlaku v technologii. Nový filtr nebo jeho vložka jsou levnější než zbytečné náklady, které mohou svou nesprávnou funkcí zapříčinit.
Potřebujete kvalitní stlačený vzduch? Chcete snížit provozní náklady? Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. a moderních měřících přístrojů vám pomůžeme vybrat a nainstalovat nejvhodnější filtraci a další komponenty pneumatického systému.