Jaké jsou principy měření objemového proudu?
Stlačený vzduch je velmi drahá forma energie. Pro její hospodárné využívání je třeba přesně měřit objemový proud v pneumatickém systému.
Co je to objemový proud jsme v krátkosti popsali v článku Co měříme u stlačeného vzduchu? V podstatě se jedná o množství vzduchu proudícího určitým průměrem za určitý čas.
Proč je třeba měřit objemový proud?
Objemový proud stlačeného vzduchu je třeba měřit, stejně jako měříme spotřebu elektrické energie nebo vody. Náklady s ním spojené totiž představují nezanedbatelnou část provozních nákladů firmy.
Pokud máme v technologii několik odběrných míst stlačeného vzduchu, je třeba měřit objemový proud pro každé z nich. To nám pomůže řídit efektivitu výroby a náklady s ní spojené pro každé nákladové středisko zvlášť. A jak dobře víme: „Co neměříme, to ani neřídíme.“
Změny v objemovém proudění nás mohou upozornit například na technické problémy konkrétního stroje nebo tlakového vedení, jež ho zásobuje. Tímto způsobem lze například včas odhalit netěsnosti, které by nám jinak způsobily značné škody.
Otvor o průměru 3 mm způsobí zbytečné náklady ve výši až 75 000 Kč za rok. Z celkového objemu stlačeného vzduchu se v průmyslové praxi ztrácí 20 až 35 % draze vyrobeného stlačeného vzduchu netěsnostmi, což u obvykle velkého průmyslového podniku může představovat například 2 miliony Kč ročně.
Jak měříme objemový proud?
V technické praxi existuje celá řada principů, na základě kterých lze objemový proud měřit.
Měření oběžným kolem
Uvnitř rozvodu stlačeného vzduchu je umístěno oběžné kolo opatřené magnety. To přenáší impulzy na měřící zařízení vně tlakového rozvodu, se kterým není nijak mechanicky spojeno. Měřící zařízení převádí impulzy z magnetů na frekvenční elektrický signál. Ten je následně převeden vyhodnocovací elektronikou, která ho zobrazí na displeji měřícího zařízení, může ho analyzovat a může být dále využit.
Oběžné kolo s magnety
Měřicí zařízení s oběžným kolem
Měření ultrazvukem
V tomto případě jsou na vnější straně tlakového vedení umístěny dva senzory, z nichž jeden vysílá skrze stěnu vedení do proudícího stlačeného vzduchu ultrazvukové signály a druhý je přijímá.
Senzory mohou být umístěny naproti sobě na opačné straně vedení, přímo vedle se, kdy využívají jeden odraz ultrazvuku od opačné strany vedení, nebo dále od sebe s několikanásobným odrazem od stěn vedení.
Princip měření ultrazvukem
Měřící zařízení na principu ultrazvuku
Měření tenkostěnným senzorem
Uvnitř tlakového vedení je umístěn zahřátý tenkostěnný senzor, který předává teplo okolo proudícím částicím vzduchu.
Senzor flowguard Pro
Toto řešení je:
- Nezávislé na procesním tlaku
- Nezávislé na teplotě
- Nezpůsobuje žádné tlakové ztráty
Vzhled senzoru flowguardPro
V příštím díle této série se zaměříme na to, jak v praxi měření objemového průtoku stlačeného vzduchu provádíme.
Využíváte u vás systémy se stlačeným vzduchem nebo jinými technickými plyny? Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. a moderních měřících přístrojů vám pomůžeme vybrat ty nevhodnější technologie, navrhnout a zkontrolovat rozvody, detekovat a změřit úniky v něm, provést revize nebo vyškolit obsluhu. Snižte své náklady na stlačený vzduch. Ozvěte se, rádi vám poradíme, jak na to.