Jsou tišší olejové nebo bezolejové kompresory?
Jak se oba druhy liší?
Vysvětlovat obecnou funkci kompresoru asi není třeba. Zaměřme se tedy na odlišnosti kompresorů olejových a bezolejových. V těch klasických, je olej používán jako mazadlo pro snížení tření, a to i v tlakové komoře.
Jedná se o lety ověřenou konstrukci s nižšími výrobními náklady, která má ovšem tu nevýhodu, že část oleje se dostává jako kontaminace do stlačeného vzduchu, který takový kompresor zajišťuje.
V kompresoru bezmazném stále olej slouží pro jeho mazání a chlazení. Nepoužívá se ale v samotné tlakové komoře. Tam ho nahrazují speciální samomazací kluzné materiály, například kombinace keramického povrchu válce s teflonovými pístními kroužky.
Aby se olej do tlakové komory nedostal, je bezmazný kompresor opatřen těsněním, které brání proniknutí oleje do stlačeného vzduchu.
Odkud se bere hluk?
Ve všech druzích kompresorů pracuje motor, který je pohání. Ten vydává hluk jak v olejových tak i těch bezmazných.
Dalším zvukovým zdrojem v kompresoru je ventilátor chlazení. Čím více tepla musí z kompresoru odstranit, tím hlasitější je.
Hluk obecně vydávají všechny pohyblivé části jakéhokoliv mechanismu. Čím je jich více, tím je vyšší i úroveň hluku. Bezolejové kompresory mají menší počet pohyblivých součástí, a tím i zpravidla nižší hlučnost.
V olejovém kompresory se nepohybují jen jeho mechanické součástky, ale i samotný olej. I ten přispívá k vyšší úrovni vytvářeného hluku oproti bezmazným.
Proč je hluk nežádoucí?
Existuje celá řada důvodů, proč se firmy snaží snížit hlučnost ve svých provozech.
- Zákonné požadavky. Ochrana před nepříznivým působením hluku a vibrací je upravena zákonem č. 258/2000 Sb. a zákoníkem práce, ale existují i další nařízení, předpisy a státní normy.
- Příjemnější pracovní prostředí, kde zaměstnanci pracují raději a lépe.
- Vyšší kvalita výroby z důvodu lepší komunikace a soustředění se zaměstnanců v tišším prostředí.
- Ochrana životního prostředí. Největším tvůrcem hlukové zátěže pro životní prostředí je u nás sice doprava, ale i hluk z výroby má negativní vliv na své okolí.
O bezmazných kompresorech koluje mezi lidmi velké množství nepřesných informací. Pokud si ani vy nejste jisti, přečtěte si článek na našem blogu „5 mýtů o bezolejových kompresorech.“
Plánujete koupi nového kompresoru? Hledáte nějaký tichý a zároveň úsporný typ? Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. vám pomůžeme nejen s výběrem a instalací nového bezolejového kompresoru od značky Dürr Technik, ale také s hledáním úniků stlačeného vzduchu, školením obsluhy a dalšími činnostmi.