Kontrola zbytkového oleje plynovým chromatografem
Analýzu množství zbytkového oleje je možné provádět dvěma základními způsoby. Online, například pomocí zařízení Oilguard II, nebo offline podle ISO 8573 v nezávislé akreditované laboratoři.
Zařízení Oilguard II pro online kontrolu.
Prvním krokem před jakoukoliv laboratorní analýzou je odběr vzorků stlačeného vzduchu. K němu nám slouží odběrová sada.
Sada pro odběr vzorků stlačeného vzduchu.
Více informací k odběrové sadě i online měřicím zařízení Oilguard II vám přineseme v připravovaných článcích.
Princip plynového chromatografu
Plynová chromatografie je moderní separační metoda. Vzorek je nejprve převeden do plynného skupenství v kapilární trubičce zahřátím na teplotu cca 450 °C. V plynovém chromatografu je možné analyzovat jen látky, které jsou při této teplotě v plynném skupenství a zároveň nedochází k jejich rozkladu.
Zařízení Plynový chromatograf
Následně je analyzovaný vzorek unášen nosným plynem (helium, dusík, vodík) kapilární trubičkou skrze různé oddělovací materiály, například polyorgansiloxan. Různé látky ve vzorku procházejí touto trubičkou různě dlouho v závislosti na jejich polaritě.
Na konci trubičky je umístěn detektor, obvykle typu FID měřící ionizaci, který zaznamená hodnoty dané látky a čas jejího výstupu z kapiláry. Měření je převedeno do grafické podoby a analyzováno.
1 – nosný plyn, 2 – injektor, 3 – kapilára v peci, 4 – detektor FID, 5 – grafická analýza
Výsledkem analýzy je protokol, ve kterém je zobrazeno spektrum látek dle grafického výstupu, jejich kvantitativní rozbor a zařazení analyzovaného vzorku do třídy čistoty dle DIN ISO 8573-1:2010.
Využíváte u vás systémy se stlačeným vzduchem? Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. a moderních měřících přístrojů vám pomůžeme vybrat ty nevhodnější technologie, navrhnout a zkontrolovat rozvody, detekovat a změřit úniky v něm, provést revize nebo vyškolit obsluhu. Snižte své náklady na stlačený vzduch. Ozvěte se, rádi vám poradíme, jak na to.