Nepouštějte teplo oknem
Rekuperace
Všechny stroje jsou do určité míry neefektivní. Při jejich provozu se část dodané energie, ať už je to elektřina nebo palivo, přeměňuje na nějakou nežádoucí odpadní formu, většinou teplo. To nám nijak neslouží, spíše přidělává problémy. Platí to při brždění auta nebo metra, při provozu výtahu a mnoha dalších zařízeních. S tím, jak stoupají ceny energie, roste tlak na zpětné využití této energie formou rekuperace neboli jejím zpětným využitím. Pražské metro například při brždění vyrábí elektřinu, stejně jako moderní hybridní a elektrické automobily.
Stlačování vzduchu
Každý kompresor při své práci vytváří velké množství tepla. Z celkově dodané elektrické energie na provoz kompresoru se zhruba 80 % přemění na odpadní teplo, které se obvykle bez užitku vypouští do ovzduší. Vzhledem k tomu, jak drahá je nyní elektřina i vytápění, je zcela logické, že existují rekuperační systémy, které ohřívají odpadním teplem z kompresoru vodu, která pak slouží pro ohřev výrobních hal a dalších firemních prostor nebo pro jiné průmyslové použití.
Tepelný výměník
Základem rekuperačního systému kompresoru je tepelný výměník. Ten může být přímo integrovaný do kompresoru nebo ho lze k němu napojit jako externí zařízení. Horký olej v uzavřeném okruhu z kompresoru předává teplo v deskovém výměníku vodě, kterou je schopen ohřát až na 70 °C. Pro napojení k výměníku je efektivní (z pohledu nákladů a úspory) se využívají většinou kompresory od 15 kW příkonu. Tímto způsobem lze využít až 75 % odpadního tepla, které by jinak vylétlo oknem. Ideální je připojit tepelný výměník přes samostatný systém do firemního otopného systému, který se postará o distribuci tepla do koncových míst, například topení, sahar apod.
Vyplatí se to?
Návratnost investice do rekuperace odpadního tepla z kompresoru je závislá na několika parametrech, od příkonu kompresoru, velikosti tepelných ztrát, které generuje, času, po který běží, a jeho zatížení nebo průtoku a teplotě oběhové vody.
Obecně je ale možné říci, že se prostředky do něj vložené vrátí od dvou do pěti let. Další způsoby, jak snížit náklady na provoz pneumatické technologie najdete v článku Jak omezit náklady na stlačený vzduch.
Chcete snížit své náklady na provoz kompresoru a vytápění vašich prostor? Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. vám navrhneme nejlepší způsob rekuperace energie, pomůžeme s nalezením úniků vzduchu nebo poradíme s modernizací vaší technologie.