Máte nízký tlak vzduchu? Část 2.
Hlavním motivem, který se táhne napříč našimi články o stlačeném vzduchu, je efektivita takového systému. Jak vždy opakujeme, stlačený vzduch je jednou z nejdražších forem energie, a proto je třeba věnovat pozornost každému detailu. I malé problémy mohou způsobit velké zvýšení nákladů.
Máte nízký tlak v nově instalovaném zařízení?
Pokud nezpůsobuje nízký tlak ve vašem nově instalovaném pneumatickém systému nedostatečný výkon kompresoru nebo vysoký tlakový spád mezi místem výroby a spotřeby z důvodu špatně navržených rozvodů, jak jsme popsali v Části 1., zbývají nám další tři obvyklí podezřelí.
- Špatně instalované komponenty systému
- Zablokované plovákové odvaděče
- Zbytečně otevřené ventily
Špatně instalované komponenty
Někdy je možné změřit průtok stlačeného vzduchu za kompresorem a porovnat ho s průtokem před místem spotřeby. Pak si můžeme spočítat, kolik vzduchu nám uniká z vedení. Měření objemového proudu stlačeného vzduchu zařízením flowguardPRO jsme se věnovali v tomto článku.
I u nově instalovaných a pravidelně udržovaných systémů činí obvyklá míra ztrát 5 – 10 %. K únikům stlačeného vzduchu dochází nejčastěji na konci vedení před místem spotřeby. V případě nového pneumatického systému se nejčastěji jedná o tato místa:
- Závitové spoje
- Rychlospojky
- Vsuvky
- Uzavírací ventily
- Praskliny ve svárech
- Nedotažené příruby a šroubení
- Jednotky na úpravu vzduchu
- Pneumatické nářadí
Velké úniky je možné lokalizovat sluchem. Ty malé se však projevují ultrazvukovým vlněním pro lidské ucho nepostřehnutelným. Klasické metody detekce typu mýdlová voda jsou pomalé. Zejména u rozsáhlejšího pneumatického systému je ideální využít pro hledání netěsností ultrazvukové detektory, jakým je například LeakguardPRO.
Zablokované plovákové odvaděče
Nečistoty mohou způsobit zablokování pohyblivých částí plovákového odvaděče v otevřené poloze, kdy neustále propouští stlačený vzduch nebo v zavřené poloze, kdy neplní svou roli odvodu kondenzátu.
Kromě zablokování plovákového odvaděče může také docházet k jeho předčasnému otevření nebo otevření na příliš dlouhou dobu.
Prevencí těchto problémů je nahrazení plovákových odvaděčů modernějšími typy, častější kontrola a okamžité odstraňování zjištěných nedostatků.
Zbytečně otevřené ventily
Je mnoho případů, kdy v praxi dochází ke zbytečnému úniku vzduchu přes ventily. Ať už lidskou chybou u manuálně ovládaných ventilů, kvůli špatně nainstalovaným komponentům nebo je způsobují konstrukční nedostatky daných ventilů.
Značný únik může také nastat, pokud je ve vedení nízký tlak vzduchu. Zmíněné ventily pro odpuštění kondenzátu jsou konstruovány tak, že v nepřítomnosti dostatečného tlaku vzduchu zůstávají otevřené.
Časově řízené magnetické ventily pro odvod kondenzátu jsou otvírány zbytečně často zejména v chladnějším období roku. Použitím odvaděčů kondenzátu s elektronickým řízením, které hlídají množství kondenzátu, se zbytečnému otevírání ventilů zabrání.
Navíc se některá druhy ventilů, například vícecestné šoupátkové ventily s kovovým těsněním, vyznačují interním únikem. Záměnou za ventily s měkkým těsněním lze tento únik omezit.
V další části této minisérie se zaměříme na nízký tlak vzduchu u starších pneumatických systémů.
Trápí vás nízký tlak vzduchu ve vaší technologii? Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. a moderních měřících přístrojů vám pomůžeme navrhnout a zkontrolovat rozvody stlačeného vzduchu, detekovat a změřit úniky v něm, provést revize nebo vyškolit obsluhu. Snižte své náklady na stlačený vzduch. Ozvěte se, rádi vám poradíme, jak na to.