Se stlačeným vzduchem do vodní říše
Adrenalinová bomba s kyslíkem
Mezi lidmi, kteří znají přístrojové potápění jen z televize, koluje celá řada mýtů a nepřesností. Tak jako lodní stěžeň není stožár, nejmenuje se tlaková láhev bomba a až na výjimky v ní není kyslík. Na obličeji má potápěč masku zahrnující i nos nikoliv brýle. Další pověrou je to, že přístrojové potápění je nějaký druh adrenalinového sportu. Přesně naopak. Čím víc je potápěč plný adrenalinu, tím rychleji spotřebovává vzduch a může pod vodou strávit kratší dobu.
Vybavení
Pro rekreační přístrojové potápění se nejčastěji používá jedna ocelová láhev o objemu 12 litrů se vzduchem stlačeným na 200 až 220 barů. Existují i hliníkové lahve, různé jiné objemy, zdvojené láhve a dýchací směsi odlišné od běžného vzduchu. Na láhev je připojen první stupeň dýchací automatiky s několika středotlakými a vysokotlakými vývody pro napojení hlavního a záložního druhého stupně, ze kterého potápěč dýchá, tlakoměru a kompenzátoru vztlaku v podobě nafukovacího žaketu nebo křídla. Jako ochranu a pro tepelnou pohodu je rekreační přístrojový potápěč nejčastěji oblečen do mokrého obleku lidově zvaného neopren, na nohou má neoprenové boty a ploutve, na opasku nebo v kapsách žaketu, olověnou zátěž. Vše dohromady váží přibližně 30 kg.
Stlačování lidského těla
Lidské tělo je samo o sobě nestlačitelné a tlak okolní vody nijak nevnímá. Problém jsou ale dutiny, ve kterých je třeba tlak neustále vyrovnávat, jinak hrozí zranění. Žádné zadržování dechu, při sestupu je třeba vyrovnávat tlak ve středním uchu, aby nepraskly ušní bubínky, a nebezpečné je i potápět se s rýmou ucpaným nosem nebo dutinami.
Dusík a kyslík pod tlakem
Když v našem blogu píšeme o dusíku, zdůrazňujeme jeho inertní vlastnosti skvělé pro uchování potravin, výrobu vína, farmaceutický průmysl, řezání laserem a podobně. Pod tlakem má ale dusík na lidské tělo dva různé negativní vlivy. Rozpouští se v tekutinách obsažených v lidském těle a při nedodržení bezpečných postupů při vynoření dojde k rychlé přeměně do plynného stavu, přičemž jeho bublinky mohou způsobit dekompresní nemoc. Ta je velmi bolestivá a může skončit smrtí. Při hlubších ponorech kolem 30 až 40 metrů může také vyvolat dusíkovou narkózu, kdy je potápěč zmatený, chová se jako opilý a dělá chyby. Kyslík je pak při vyšším tlaku pro lidské tělo toxický a způsobuje otravu centrálního nervového systému. Maximální doporučený parciální tlak O2 pro rekreační potápění je 1,4, tedy s čistým kyslíkem by se dalo potápět do 4 metrů hloubky. Pro hluboké ponory se používají speciální směsi typu Trimix (kyslík, dusík, helium) nebo Heliox (kyslík, helium) s obsahem kyslíku nižším, než je v běžném vzduchu.
Krásné svátky
Přístrojové potápění vás zavede na nádherná místa, kam by se člověk bez pomoci stlačeného vzduchu jen těžko podíval. Rádi bychom vám za celý tým AIR Consult CZ s.r.o. popřáli krásné Vánoce, hodně zdraví a úspěchů v soukromém i profesním životě a vždy dostatek kvalitního stlačeného vzduchu.