Stlačený vzduch při výrobě čokolády
Historie čokolády
Základem pro výrobu čokolády jsou kakaové boby. Ty sbírali původní obyvatelé amerického kontinentu již před třemi tisíci lety. Nedělali z nich ale tabulky čokolády. Konzumovali je jako horký nápoj pro slavnostní příležitosti, často dochucený pálivými papričkami a jinými pro nás neobvyklými ingrediencemi.
Do Evropy přivezli kakaové boby španělští dobyvatelé. Na jejich královském dvoře nejprve změnili přidáním medu recepturu na sladkou. Až do 18. století byla čokoláda velmi drahá a šířila pouze mezi evropskou šlechtou a bohatými měšťany.
V roce 1828 vyrobil Holanďan Casparus van Houten první hydraulický lis na kakaové boby, v roce 1847 vznikla ve Velké Británii první tabulka čokolády a v roce 1875 přidal švýcarský čokolatiér Daniel Peter do receptury sušené mléko. Tím stvořil mléčnou čokoládu.
Jak se vyrábí čokoláda?
Po sklizení se kakaové boby očistí a nechají se fermentovat. Jejich barva se změní z bílé na hnědou a rozvine se čokoládové aroma. Poté se zbaví dužiny, vysuší a praží při teplotě 90–160 °C. Dalším zahřátím a mletím se změní upražený kakaový bob na kakaovou hmotu, což je v podstatě 100% hořká čokoláda.
Lisováním se z hmoty odstraní část kakaového másla. Zpracovaná kakaová hmota se opět zahřeje, míchá a provzdušňuje při procesu zvaném konšování. Do vzniklé pasty se přidají další ingredience, jako jsou cukr, sušené mléko, ořechy, vanilka a podobně. Když se pak naleje do formy a prudce zchladí, získá tabulka čokolády svůj typický tvar i křehkost.
Co vše zajišťuje stlačený vzduch?
První setkání čokolády se stlačeným vzduchem se odehrává v okamžiku, kdy jsou proudem vzduchu oddělovány slupky od pražených a drcených kakaových bobů,
Při konšování je vháněn do čokoládové hmoty suchý bezolejový stlačený vzduch nejvyšší čistoty po dobu až 72 hodin. Poté je použit buď přímo pro ochlazení čokolády, nebo pro její transport do chladící komory.
Stlačený vzduch je využíván, stejně jako v jiných potravinářských závodech, i k transportu obalových materiálů, do kterých se čokoláda balí. Pneumaticky jsou poháněny i další stroje ve výrobě, například různé řezáky, úchopné hlavice, ofukovací trysky pro čištění forem a podobně.
Bezolejové kompresory
Kompresory pro výrobu čokolády i pro další potravinářské, farmaceutické, zdravotnické a podobné aplikace musí dodávat velmi kvalitní vzduch bez kontaminace olejem, vodou nebo pevnými částicemi. V naší nabídce je najdete od japonské značky ANEST IWATA nebo od německého výrobce Kaeser a Dürr Technik.
Chcete se dozvědět více o bezolejových kompresorech a objasnit nejčastější mýty s nimi spojené? Přečtěte si náš článek Mýty o bezolejových kompresorech.
Potřebujete kvalitní vzduch pro potravinářskou výrobu nebo jiné náročné aplikace? Rádi byste ušetřili na jejich provozu? Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. vám poradíme s výběrem a instalací bezolejových kompresorů s nízkými provozními náklady.