Stlačený vzduch při výrobě skla
Historie sklářské výroby u nás
Počátky výroby skla na našem území sahají do 13. století. Protože se v těchto dobách ve sklářských pecích topilo dřevem, soustředila se jeho produkce do lesnatých oblastí zejména Lužických hor. Zde se navíc nacházejí ložiska kvalitního křemene, jež tvoří základní surovinu pro výrobu skla.
Mezi 16. a 18. stoletím patřilo naše území k největším výrobcům skla v Evropě. Po vykácení původních lesů se výroba postupně stěhovala z malých horských osad do měst a místo dřeva se pro vytápění pecí začalo používat uhlí.
Jak se vyrábí sklo?
Základem pro produkci skla je směs surovin, nazývaná kmen. Ta zahrnuje nejčastěji sklářský písek (oxid křemičitý), vápenec (uhličitan vápenatý), potaš (uhličitan draselný) a skleněné střepy. Další pomocné látky slouží k odstraňování bublinek, k odbarvování nebo barvení skla či jeho kalení.
Sklovina se podle druhu zahřeje v peci na teplotu od 1 200 °C do 2 000 °C, vyčeří, odbarví nebo obarví a případně zakalí. Při teplotě mezi 700 °C a 1 000 °C se tvaruje foukáním, litím, válcování, tažením, svařováním a dalšími metodami.
Použití stlačeného vzduchu
Pneumatické systémy se ve sklářském průmyslu využívají v celé řadě aplikací:
Dopravníky pro přepravu sypkých surovin
- Vzduch pro spalování ve sklářských pecích
- Vyfukování dutých tvarů
- Chlazení a temperování skla
- Pohon a ovládání strojů a nástrojů
- Chlazení laserových řezaček skla
- Třídění a „oplachování“ odpadního skla
- Balení hotových produktů
Vysoká čistota
Ve sklářském průmyslu je značným rizikem přerušení výroby, neboť sklářská pec se roztápí i dva týdny a navíc v ní může při vyhasnutí popraskat vyzdívka. Na kvalitu použitého stlačeného vzduchu a spolehlivost dodávek je tak kladen značný důraz.
Nežádoucí příměsi v podobě prachu, oleje a zejména vodních par mají negativní vliv na kvalitu výrobků, mohou poškodit výrobní technologie nebo i sklářskou výrobu zcela zastavit. Často se tedy využívají bezmazné kompresory, turbokompresory či jiné aplikace.
Kromě samotných kompresorů je třeba při plánovaní pneumatického systému pro sklářský průmysl myslet i na sušičky a filtry stlačeného vzduchu či odvaděče kondenzátu.
Plánujete nový pneumatický systém pro výrobu skla nebo modernizaci toho stávajícího? Chcete snížit náklady na elektrickou energii? Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. vám pomůžeme naplánovat a realizovat dodávku kompletního systém stlačeného vzduchu pro váš podnik.