Stlačený vzduch v době průmyslu 4.0
Co je to průmysl 4.0?
Koncept čtvrté průmyslové revoluce byl poprvé zmíněn v roce 2013 na veletrhu v německém Hannoveru. Má se jednat o další skok ve vývoji průmyslu po využití vodní energie a páry, masové produkci a zapojení počítačů do výroby.
Konkretizoval o něco starší vize, jakým směrem se bude ubírat vývoj průmyslové výroby v příštím období. Podle nich vzniknou „chytré továrny“ řízené kyberneticko-fyzikálními systémy, které převezmou od lidí jednoduché a opakující se pracovní činnosti.
Týká se České republiky?
Česká republika je jednou z nejprůmyslovějších zemí na světě vztaženo k počtu obyvatel. Vzhledem k relativně nízkým mzdám byl až do nedávna tlak na automatizaci a robotizaci v našich podmínkách malý a lidé zde vykonávají i ty druhy prací, které v jiných zemích již byly automatizovány.
Teprve akutní nedostatek pracovníků v posledních letech spolu s rostoucími mzdovými náklady a snižující se cenou automatizované techniky přiměl průmyslové podniky v ČR k investicím do těchto technologií.
Je průmysl 4.0 příležitost nebo hrozba?
Každá změna přináší příležitosti i hrozby. Firmy jsou nucené investovat do automatizace a robotizace, ale výsledný stav jim umožní rozšířit výrobu, snížit personální náklady, omezit riziko lidské chyby a zvýšit svou konkurenceschopnost na trhu i přidanou hodnotu.
Nástup průmyslu 4.0 je rizikem pro ty zaměstnance a firmy, kteří se dostatečně rychle nepřizpůsobí, protože se jejich služby a produkty stanou časem méně žádanými. Zejména zaměstnanci vykonávající jednoduché opakující se úkony bude třeba rekvalifikovat na činnosti s vyšší přidanou hodnotou, například na služby spojené se zákaznickým servisem, vývojem nových produktů, malosériovou výrobou na klíč a podobně.
Jak se promítne průmysl 4.0 do pneumatických systémů?
Součástí automatizace je tzv. internet věcí, IoT. Všechny stroje a klíčové prvky ve výrobě budou vybaveny vzájemně komunikující elektronikou, která spolu s řídicími systémy a lidskými operátory tvoří „chytrou továrnu“.
V případě stlačeného vzduchu se jedná o chytré řídicí systémy, které sbírají automaticky data ze senzorů v pneumatickém systému a upravují podle nich například výkon kompresoru.
Čidla propojená do sítě
Online připojené senzory, například VA 500 nebo VA 520, mohou, sledovat objemový průtok vzduchu, ParticleguardPRO obsah částic, Oilguard II plus zbytkový olej a TPK tlakový rosný bod nebo další parametry. Automatický monitorovací systém může v případě potřeby ihned upozornit obsluhu na nežádoucí úniky, ucpané filtry, otevřené ventily a podobně.
Jednotlivá čidla je možné připojit do nadřazených zařízení, jako je DATALOG compact, nebo přes webserver do firemní informační sítě.
Místo, aby pracovníci údržby fyzicky obcházeli jednotlivé stroje a rozvody v pneumatickém systému, je vše monitorováno automaticky na dálku. Počítačové systémy také zajistí plánování preventivní údržby. Jak jsme popisovali v předchozích článcích, preventivní údržba je vždy levnější než oprava nefunkčního pneumatického systému.
Chybí vám pracovníci pro obsluhu pneumatického systému? Cítíte potřebu vaši technologii modernizovat a snížit náklady na stlačený vzduch? Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. a moderních měřících přístrojů vám pomůžeme navrhnout, modernizovat a zkontrolovat rozvody stlačeného vzduchu, detekovat a změřit úniky v něm, provést revize nebo vyškolit obsluhu.
Držte krok s dobou průmyslu 4.0. Ozvěte se, rádi vám poradíme jak na to.