Sušičky stlačeného vzduchu
Při stlačování vzduchu vzniká nebezpečný kondenzát, který poškozuje technologii, zvyšuje náklady a snižuje kvalitu výsledných produktů. K jeho odstranění používáme sušičky.
Vzduch nasávaný kompresorem z atmosféry obsahuje vodní páru. Ta se po stlačení a ochlazení vzduchu vylučuje ve formě chemicky agresivního kondenzátu obsahujícího kromě vody také oleje a mechanické nečistoty. Působí korozivně a abrazivně na technologii, čímž zvyšuje náklady na její provoz a údržbu. Ve vlhkém prostředí se dobře daří nežádoucím mikroorganismům. Kondenzát má negativní vliv zejména u řídících a měřících systémů, lakování, ve farmacii, zdravotnictví, potravinářství a mnoha dalších oborech.
Nejefektivnějším způsobem, jak se vlhkosti ve stlačeném vzduchu zbavit, jsou sušičky. Dělí se podle způsobu fungování na kondenzační a adsorpční. V případě kondenzačních sušiček je vzduch při průchodu tepelným výměníkem ochlazen na úroveň rosného bodu. Vzdušná vlhkost kondenzuje, je shromažďována ve formě tekutiny a odváděna odlučovačem kondenzátoru například do separátoru.
Vysušený vzduch se následně ohřeje na běžnou teplotu a pokračuje dál rozvodem. Kondenzační sušičku lze instalovat ve vytápěných prostorách s teplotou od 3 °C výše. Výsledný obsah vodní páry je cca 6 g/m3.
Druhou možností je (mimo jiné) použít adsorpční sušičku. V ní je vzdušná vlhkost pohlcována adsorbérem na základě fyzikálního principu. Obsahují dvě komory se sušícím prostředkem. V jedné z nich je tlakový vzduch zbaven vlhkosti, v druhé pak dochází k sušení - regeneraci sušícího prostředku pomocí ohřevu, vstupním vzduchem nebo regenerací ve vakuu.
Výhodou adsorpčních sušiček je vyšší tolerance na nízké teploty. Fungují i v prostředí pod -40 °C. Dále je možné adsorpční sušičku využít pro dosoušení vzduchu po průchodu kondenzační sušičkou. V takovém případě lze dosáhnout obsahu vodní páry až 0,003 g/m3.
Pro výběr správné sušičky je třeba znát objemový průtok vzduchu, pracovní tlak, teplotu stlačeného vzduchu, požadovanou výslednou kvalitu vzduchu a další parametry. Sušičky jsou v pneumatickém systému používány společně s filtry, separátory kondenzátu, redukčními ventily atd.
Díky dlouholetým zkušenostem odborníků v AIR Consult CZ a moderním měřicím přístrojům vám pomůžeme určit kvalitu vzduchu ve vaší technologii a v případě potřeby navrhneme nejvhodnější sušičky vzduchu. Tím prodloužíte životnost své technologie, uspoříte náklady za její provoz a zvýšíte kvalitu svých výrobků. Ozvěte se, rádi vám poradíme.