Viry ve stlačeném vzduchu
Kontaminace stlačeného vzduchu
Nežádoucí příměsi ve stlačeném vzduchu se dělí na tři hlavní skupiny: voda a vodní pára, olej a jeho páry a pevné částice včetně prachu, pylu a mikroorganizmů. Kontaminace negativně ovlivňuje činnost pneumatického systému, snižuje kvalitu výsledných produktů a v některých aplikacích může mít i vliv na lidské zdraví. Podle jejího množství se pak čistota stlačeného vzduchu rozděluje do jednotlivých tříd popsaných v normě DIN ISO 8573-1:2010. Tabulku s parametry pro jednotlivé třídy čistoty najdete v článku, který se zabýval čistotou stlačeného vzduchu.
Prach a mikroorganizmy
V každém krychlovém metru vzduchu kolem nás je přibližně 140–190 milionů částeček pevných nečistot. V prostředí průmyslových podniků může být toto množství i 5 krát vyšší. Téměř 80 % z nich má velikost do 2 μm, takže projdou vstupními vzduchovými filtry dovnitř pneumatické technologie. Kromě prachu se ve vzduchu vyskytuje velké množství virů a bakterií. Jejich množství na 1 m3 se udává v průměru na 3 900.
Co je to virus?
Samotné slovo virus znamená „jed“. Jde o nejmenší známou formu živé hmoty. Tvoří ho virová částice složená především z bílkovin a nukleových kyselin. Nejmenší viry (parvoviry a circoviry) měří pouhých 16–18 nm, největší virus Pithovirus je velký 1,5 μm. V poslední době velmi „populární“ coronaviry jsou relativně velké s rozměrem 400–500 nm. Virus neroste, nedělí se a sám není schopný se rozmnožovat. Známo je přibližně 5 000 různých virů, v přírodě jich ale je mnohem více. Malá část z nich napadá člověka, množí se v jeho buňkách a způsobuje virová onemocnění, na něž nefungují antibiotika.
Co udělá s virem pneumatický systém?
Díky svým malým rozměrům projdou všechny viry bez problémů vstupním vzduchovým filtrem do kompresoru a dál do pneumatického systému. Na rozdíl od bakterií, které se v teplém a vlhkém prostředí nekontrolovaně množí, nemá virus bez hostitelských buněk stejnou možnost. Informace o délce aktivity virů se liší podle jejich druhu a prostředí, kde se vyskytují. Například pro coronavirus SARS-CoV-2 se udává, že ačkoliv ve vzdušném aerosolu vydrží při pokojové teplotě jen krátce, přibližně 3 hodiny, přežije na plastovém povrchu až 9 dní a na kovovém jen o něco málo méně. Viry jsou obecně méně citlivé na změnu tlaku než bakterie, nicméně konkrétní hodnota tlaku, která by zabila virus SARS-CoV-2, není nikde udávána. Kromě chemických sterilizačních látek je proti virům účinná i vyšší teplota. Konkrétně pro SARS-CoV-2 je doporučeno 90 °C po dobu 10 minut. Pokud těchto hodnot pneumatická technologie nedosahuje, mohou virové částice projít celým systémem, případně se v něm vyskytovat aktivní po několik dní od kontaminace.
Kontrola počtu zárodků ve stlačeném vzduchu
Pro potřeby náročných aplikací lze počet zárodků mikroorganizmů ve stlačeném vzduchu zkontrolovat například pomocí odběru vzorku stlačeného vzduchu odběrovou sadou z naší nabídky a jeho zaslání do akreditované laboratoře, která vzorek vyhodnotí podle norem ISO 8573-7:2003 (Testovací metoda pro životaschopné mikrobiologické kontaminace) a DIN EN ISO 6222 (Kvantitativní určení kultivačních mikroorganismů).
Sterilní stlačený vzduch
Pro medicínské, potravinářské, chemické a další vybrané aplikace je třeba mít stlačený vzduch zcela bez mikroorganizmů. Pro tyto účely slouží mikrofiltry tvořené navíjenou, skládanou nebo plisovanou filtrační látkou, která zachytí veškeré pevné částice včetně virů a bakterií. Samy filtry jsou pak sterilizovány například horkou párou. Více informací o filtraci stlačeného včetně správného umístění mikrofiltrů v rámci pneumatického systému vzduchu si můžete přečíst v našem článku.
Za AIR Consult CZ s.r.o. vám přejeme hlavně hodně zdraví a silné nervy.