Z čeho se skládají rozvody stlačeného vzduchu?
Místo spotřeby stlačeného vzduchu se obvykle nenalézá přesně u kompresoru, který ho vyrábí a navíc je třeba do systému připojit další prvky. Co vše tvoří rozvody stlačeného vzduchu?
Navrhnout dobrý rozvod stlačeného vzduchu nemusí být snadné. Zvlášť, pokud se jedná o již fungující provoz s pevně daným rozmístěním strojů, kompresorů nebo třeba podpěrných sloupů. Klíčové je i rozvody správně dimenzovat a zvolit správné komponenty. Všemi těmito tématy se budeme zabývat v minisérii článků. Začneme popisem, jaké prvky rozvody vlastně tvoří.
Rozvody stlačeného vzduchu se skládají z řady komponent. Kromě trubek jsou to třeba spojky, redukce, záslepky, koncové krabice nebo montážní materiál. I zde platí obecná poučka, že každý systém je tak robustní, jak pevný je jeho nejslabší článek. Pozornost je tedy třeba věnovat každému prvku rozvodů
Trubky samotné mohou být vyrobené z plastu, (například polyamidu či polyethylenu) nebo z kovu (hliníkové slitiny případně oceli). Plastové trubky mají výhodu v nízké hmotnosti a využívají se zejména při nižších a středních tlacích. Prodávají se jak v rolích, tak i pevných tyčích. Kovové trubky jsou vhodné pro vyšší tlaky a bývají opatřeny speciální povrchovou úpravou pro zvýšení životnosti. Trubky mají definovaný vnější a vnitřní průměr, standardní pracovní tlak i maximální poruchový.
Trubky se propojují jak klasickým svařováním, letováním nebo lepením, tak i pomocí spojek. Proti svařování mají spojky výhodu v rozebíratelném spojení a ve většině případů je možné je aplikovat bez nutnosti používat speciální nářadí. Montáž je tak snadná a velmi rychlá. Klasické nástrčné spojky se hodí pro nižší tlaky, spojky s dotahovací maticí pro ty vyšší.
Spojky mohou mít závit na vnitřní straně nebo na vnější. Jejich těla se vyrábějící většinou z mosazi například v kombinaci s ocelovým břitem nebo kroužkem z NBR. Mohou mít přímý tvar, tvar kolene nebo tvar T.
Redukce jsou spojky s různým vstupním a výstupním průměrem. Většinou jsou přímé, ale existuje například i varianta T-kusu s redukovanou odbočkou. Mezi další prvky rozvodů stlačeného vzduchu patří také záslepky.
Při montáži rozvodů se používá široký sortiment příslušenství. Jde například o kleště pro stříhání trubek, demontážní kleště a kroužky, nářadí na odhrotování, ořezávací zvony, vrtací šablony, nože, příchytky a upevňovací systémy, spony, ukončovací a průchozí krabice pro různá osazení a mnoho dalších. Koncové krabice existují jak v provedení s rychlospojkami, se závity i v kombinaci s kohouty.
V dalších článcích vás naučíme jakou zvolit architekturu rozvodů stlačeného vzduchu, jak dimenzovat potrubí a na co si dát obecně při plánování a výběru rozvodů pozor.
Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. a moderních měřících přístrojů vám pomůžeme navrhnout a zkontrolovat rozvody stlačeného vzduchu, detekovat a změřit úniky v něm, provést revize nebo vyškolit obsluhu. Snižte své náklady na stlačený vzduch. Ozvěte se, rádi vám poradíme, jak na to.