Měření objemového proudu v praxi
V minulém článku jsme si představili jednotlivé druhy měřících zařízení pro monitoring objemového proudu. Nyní se zaměříme na jejich použití v praxi.
Jak už víme, objemový proud je v podstatě množství vzduchu proudícího určitým průměrem za určitý čas. Je nutné ho měřit, protože stlačený vzduch je velmi drahá forma energie a díky měření objemového proudu vzduchu můžeme včas odhalit na technické problémy tlakového vedení nebo jednotlivých strojů.
Z celkového objemu stlačeného vzduchu se v průmyslové praxi ztrácí 20 až 35 % draze vyrobeného stlačeného vzduchu netěsnostmi, což u obvykle velkého průmyslového podniku může představovat například 2 miliony Kč ročně.
Jak funguje zařízení flowguardPRO?
V článku Jaké jsou principy měření objemového proudu? jsme si ukázali principy měření objemového proudu oběžným kolem, ultrazvukem a tenkostěnným senzorem. Zařízení flowguardPRO využívá zahřátý tenkostěnný senzor, který předává své teplo okolo proudícímu vzduchu a na základě svého ochlazování (kalorimetrického procesu) měří objemové proudění.
Toto řešení je:
- Nezávislé na procesním tlaku
- Nezávislé na teplotě
- Nezpůsobuje žádné tlakové ztráty
Správné umístění čidla
1) Základním pravidlem je, že zařízení flowguardPRO je třeba umístit vždy až za sušičku vzduchu.
2) Měřicí přístroj by měl být namontován co nejdále od míst s poruchami proudění. Takovými místy jsou například:
-
- Redukce
- Prodloužení
- Kolena
- T-kusy
- Ventily
- Šoupátka
3) Senzor je třeba zasunout do správné hloubky v proudu stlačeného vzduchu, neboť pokud je stlačený vzduch v pohybu, chová se podle jiných zákonitostí, než když je v klidu.
Proudění vzduchu, kdy se jednotlivé molekuly pohybují vzájemně rovnoběžným směrem, se nazývá lineární, zatímco nežádoucí chaotické proudění způsobené poruchami proudění se označuje jako turbulentní.
Laminární proudění
Turbulentní proudění
Uvnitř tlakového vedení existují místa s laminárním i turbulentním prouděním. Našim cílem je měřit objemový proud tam, kde se nachází proudění laminární.
Pro rozlišení laminárního proudění od turbulentního se používá Reynoldsovo číslo. To je dáno vztahem:
kde d označuje hydraulický průměr trubice, v je střední hodnota rychlosti proudění kapaliny v daném průřezu a ν s je kinematická viskozita. Velké hodnoty Reynoldsova čísla znamenají turbulentní proudění, nízké pak laminární. Kritická hodnota u stlačeného vzduchu je 2320.
Pokud by vás zajímaly podrobnosti o Reynoldsově čísle nebo o kinematické viskozitě, najdete je na Wikipedii po kliknutí na odkazy výše.
Využíváte u vás systémy se stlačeným vzduchem nebo jinými technickými plyny? Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. a moderních měřících přístrojů vám pomůžeme vybrat ty nevhodnější technologie, navrhnout a zkontrolovat rozvody, detekovat a změřit úniky v něm, provést revize nebo vyškolit obsluhu. Snižte své náklady na stlačený vzduch. Ozvěte se, rádi vám poradíme, jak na to.