Máte nízký tlak vzduchu? Část 3.
Nedostatečný výkon kompresoru, vysoký tlakový spád mezi místem výroby a spotřeby či špatně nainstalované komponenty mohou trápit pneumatické systémy bez ohledu na jejich stáří. Pokud ale čtete naše články na toto téma, dá se předpokládat, že o svou technologii pečujete a její případné „dětské nemoci“ vychytáte sami nebo ve spolupráci s odbornou firmou již na samém začátku.
Některé technické problémy způsobující pokles tlaku, ale vznikají postupně během jeho používání. Pneumatický systém je jako auto. Musíte si vybrat typ a výbavu, které jsou pro vaše účely nejvhodnější, pravidelně ho kontrolovat a servisovat. Pak vám vydrží sloužit dobře po dlouhou dobu a s minimálními náklady.
Tlak vzduchu byl dříve v pořádku, ale v poslední době klesá?
Pokud byl tlak vzduchu při spuštění pneumatického systému v pořádku a problémy nastaly až v pozdější době jeho používání, v žádném případě neřešte problém výměnou kompresoru za výkonnější. Jde většinou o nejdražší možný způsob řešení, kdy odstraníte symptom, ale neřešíte příčinu nízkého tlaku vzduchu. Nejčastěji nastávají problémy na konci pneumatického systému. Proto je třeba zaměřit svou pozornost nejprve tam. Příčiny nízkého tlaku vzduchu se dají v našem případě staršího pneumatického systému rozdělit do několika skupin.
Zanedbaná údržba
Pokles tlaku vzduchu mohla způsobit nedostatečná údržba, například zablokované plovákové odvaděče nebo úniky vzduchu z důvodu nízkého průchodu vzduchu. Těmto důvodům jsme se podrobněji věnovali v druhém díle této minisérie.
Zvýšení tlakového spádu způsobují také neudržované nebo nevhodně nainstalované filtry. Ať už se jedná o mikrofiltry nebo filtry s aktivním uhlím, je třeba je kontrolovat a pravidelně měnit jejich vložky. Mějte na paměti, že ukazatel na samotném filtru málokdy ukazuje přesně. Samozřejmostí je montovat mikrofiltr na místo, kde je v systému teplota vzduchu co nejnižší, a filtr s aktivním uhlím umístit až za mikrofiltr. Časem může docházet i k povolení šroubení a přírub a úniku vzduchu přes ně.
Co se týká údržby, měl by existovat její plán. Proaktivní a prediktivní údržba pomáhá řešit problémy, ještě než vzniknou, a je tak pro firmu mnohem levnější než údržba řešící vzniklé závady.
Stárnutí materiálů a mechanické poškození
Mnoho materiálů v pneumatickém systému mění s věkem své mechanické vlastnosti, což může způsobit úniky vzduchu. Například dochází k zteření a rozpadu těsnícího a spojového materiálu jako jsou o-kroužky nebo hadice ke spotřebičům, vymačkání břitu spojky, zpuchření pryže nebo plastu působením kondenzátu.
Kovové materiály (ocel, pozinkovaná ocel, hliník, mosaz, měď) jsou v různé míře náchylné ke korozi. Může vzniknout třeba kvůli poškození galvanické vrstvy při řezání závitů do ocelových pozinkovaných trubek nebo působením korozivních emulzí vytvořených z nečistot ve stlačeném vzduchu. Dále dochází k prasklinám ve svárech, zejména v místech zvýšeného mechanického namáhání.
Plastové materiály (polyamid, polyetylénu, polypropylén, polyuretan, teflon) jsou citlivé na UV záření, které má za následek jejich křehnutí. Odolnost jednotlivých plastů se liší. U plastových hadic nebo trubek dochází k otěru jejich vnitřního povrchu, zejména v případě obsahu abrazivních nečistot ve stlačeném vzduchu. Plastové hadice mohou být také mechanicky poškozeny z vnějšku. Omezit tyto případy pomůže třeba hadicový naviják.
Nevhodné používání
V praxi někdy dochází k zneužívání stlačeného vzduchu pro účely, ke kterým nebyl pneumatický systém pořízen. Jsou zdokumentované případy, kdy byl stlačený vzduch používán obsluhou na neschválené ofukování výrobků, očistu strojů či podlahy nebo dokonce na ochlazování pracovního prostředí. Takové „kreativní“ využívání stlačeného vzduchu je velmi drahé. Pro všechny tyto účely je možné využít jiná, podstatně levnější řešení. Pokud už je třeba stlačený vzduch na ofukování používat, je vhodné na konec hadice nebo trubky nainstalovat trysku. Ta dokáže snížit spotřebu oproti volnému konci až o 75 %.
Liknavost obsluhy
K únikům stlačeného vzduchu dochází také z důvodů liknavosti obsluhy, například tím, že neuzavře oddělující ventily stroje po ukončení práce, nebo že ihned neřeší úniky stlačeného vzduchu, přestože o nich ví.
Energetický management
Stlačený vzduch je velmi drahá forma energie. Každé firmě, která ho používá, se proto vyplatí zavedení energetického managementu zahrnujícího měření spotřeby stlačeného vzduchu, plán proaktivní a prediktivní údržby, evidence a odstranění úniků, odpojení nevyužívaných větví pneumatického systému, osobní zodpovědnost pracovníků atd.
Trápí vás nízký tlak vzduchu ve vaší technologii? Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. a moderních měřících přístrojů vám pomůžeme navrhnout a zkontrolovat rozvody stlačeného vzduchu, detekovat a změřit úniky v něm, provést revize nebo vyškolit obsluhu. Snižte své náklady na stlačený vzduch. Ozvěte se, rádi vám poradíme, jak na to.